facebook
Grupa KKI-BCI

PHP 7.3 DLACZEGO WARTO JEJ UŻYWAĆ NA SERWERZE

Serwery hostingowe mogą obsługiwać różne wersje PHP, ale najlepiej wybierać te, które mają obsługę PHP 7.1 a najlepiej wersji 7.3.

Kiedy szukamy hostingu pod naszą stronę firmową lub sklep internetowy, warto zwracać uwagę na detale. Pojemność i limit miesięcznego transferu są ważne ale oprócz tego należy zwrócić uwagę na inne rzeczy niewidoczne na pierwszy rzut oka. Warto wiedzieć, jakie wersje PHP serwer obsługuje, jak taką wersję zmienić (i czy w ogóle jest to możliwe), a także jaki ma to wpływ na działanie strony.

Jaki wpływ ma wersja PHP na działanie strony?

Aplikacje internetowe oparte na języku PHP działają po stronie serwera, to znaczy wszystkie operacje związane z działaniem strony są wykonywane na naszym serwerze. Oznacza to, że serwer musi posiadać obsługę odpowiedniego interpretera PHP. Innymi słowy musi umieć porozumiewać się w tym języku z aplikacjami (stronami), które są na nim umieszczone i spełniać ich prośby. Przykładem aplikacji PHP jest WordPress, który w całości jest stworzony w oparciu o język PHP.

Serwery hostingowe mogą posiadać ustawioną na stałe jedną wersję PHP lub mogą dawać użytkownikowi możliwość wybrania, z jakiej wersji PHP mają korzystać. Wystarczy w opcjach serwera znaleźć ustawienia, w których możemy wybrać interesującą nas wersję i zapisać zmiany. Jeśli takiej opcji nie ma w panelu, to wersję PHP często można zmienić za pomocą pliku .htaccess, który umieszczony jest w folderze ze stroną na serwerze.

Wersje PHP potrafią różnić się od siebie pod kątem reguł pisania kodu. Niektóre funkcje mogą być inaczej zapisane dla wersji PHP 7.3 niż dla wersji PHP 5.6. W praktyce oznacza to tyle, że jeśli skrypt został stworzony pod kątem PHP 7.3, to może nie działać poprawnie lub odpowiednio wydajnie na starej wersji typu PHP 5.6 czy PHP 7.0.

Co więcej, wersja PHP ma duży wpływ na bezpieczeństwo oraz szybkość działania strony. Poszczególne wersje różnią się od siebie pod kątem optymalizacji, a posiadanie starej wersji, która nie jest aktualizowana wystawia naszą stronę na zagrożenie.

Dlaczego nie należy używać PHP w wersji starszej niż 7.1?

Odpowiednia wersja PHP zapewni wysoki poziom kompatybilności serwera z działającymi skryptami, a także sprawi, że strona będzie działać szybciej i będzie bezpieczniejsza. Użycie starej wersji PHP może z kolei zmniejszać wydajność strony (będzie się wolniej wczytywać). Zwiększy się także obciążenie serwera, a nasza strona może być wystawiona na potencjalne ataki.

Bezpieczeństwo. Starsze wersje interpretera, takie jak PHP 5.6 czy PHP 7.0 nie są już dalej rozwijane. Oznacza to, że jeśli pojawi się jakaś luka oparta na PHP 5.6 lub PHP 7.0, umożliwiająca włamanie się na stronę, to nikt nam jej nie załata i strona będzie niezabezpieczona.

Szybkość działania strony. Interpreter PHP odpowiada za odczytywanie, przetwarzanie, zrozumienie i wykonanie skryptów PHP. Z wersji na wersję staje się on szybszy i dużo wydajniej przetwarza kod, wykonując wszystkie potrzebne operacje na serwerze. Jest to widoczne zwłaszcza po przejściu z wersji PHP 5.4 na 5.6, gdzie nastąpił pierwszy duży skok wydajności. Szybsze wykonywanie skryptów po stronie serwera oznacza szybsze działanie całej naszej strony.

Wymagania poszczególnych skryptów, CMS-ów i wtyczek do nich. Jak każde oprogramowanie np. WordPress ma swoje wymagania i zalecenia co do serwera i obsługiwanych wersji PHP oraz baz danych MySQL. Wymagania te zaczęły rosnąć z biegiem czasu – dziś zalecana wersja PHP to 7.1 lub nowsze.

Nie oznacza to, że WordPress nie uruchomi się na serwerach ze starszą wersją PHP. Nadal można go instalować na serwerach z PHP 7.0, jednak wiążę się to z dość poważnymi minusami. Wersja 7.0 nie jest już wspierana i narażamy stronę na niebezpieczeństwo. Może się również wydarzyć taka sytuacja, że sam czysty WordPress na PHP 7.0 się uruchomi, a przestaną działać wszystkie wtyczki i motywy. Wystarczy, że zostaną użyte nowe reguły odnośnie pisania kodu na podstawie wytycznych z PHP 5.6 lub 7.0 i strona wyświetli błąd.

Twórcy WordPressa zalecają użycie PHP 7.1 lub nowszego więc jeśli mamy taką możliwość, to warto ją włączyć na serwerze. Trzeba się jednak upewnić, że nasza strona będzie kompatybilna z taką wersją.

Największą zaletą wykorzystania PHP 7 na serwerze jest zwiększenie wydajności. PHP 7.3 oferuje większą szybkość działania i zużywa mniej zasobów serwera do obsłużenia tej samej liczby użytkowników.

Comments are closed.