facebook
Grupa KKI-BCI

VPS – prywatny kawałek tortu

VPS – Prywatny Kawałek Tortu

Posiadając stronę www, sklep internetowy, czy jakąkolwiek inną platformę funkcjonującą w Internecie szukamy dla niej stabilnej i sprawnie funkcjonującej podstawy. Pojawia się wiele ofert, możliwości, zarówno technicznych jak i rozliczeniowych, jednak większość rozważań sprowadza się do jednego stwierdzenia, MA DZIAŁAĆ!

Obecny rynek usług hostingowych daje nam możliwość wyboru pomiędzy trzema grupami serwerów, hostingiem współdzielonym (o nim więcej piszemy tutaj), serwerami VPS oraz serwerami dedykowanymi (oczywiście można mówić jeszcze o rozwiązaniach w tzw. chmurze). Najłatwiej nasze oczy skierować w stronę zwykłego hostingu współdzielonego, a prostym magnesem do tego jest tak prozaiczna rzecz jak cena. Te usługi są po prostu tanie. Dodatkowo firmy prześcigają się w promocjach, oferowaniu usługi w 1-szym roku użytkowania za złotówkę itd. (pamiętajmy, że pierwsza opłata nie równa się kolejnym, pisaliśmy o tym tutaj). Jak łatwo się jednak domyślić hosting współdzielony nie jest rozwiązaniem uniwersalnym, a przede wszystkim nie dla wszystkich.

A czym w takim razie jest serwer VPS (Virtual Private Server)? Nawiązując do tytułu, to Twój prywatny kawałek tortu. A dlaczego kawałek tortu jest lepszy od całego jakim jest hosting współdzielony? Odpowiedź tkwi w słowie prywatny. VPS jest wyłącznie dla Ciebie, sam wybierasz w nim poszczególne składowe, elastycznie dopasowujesz wszystkie elementy zgodnie z aktualnymi potrzebami, a przede wszystkim jesteś NIEZALEŻNY!, niezależny od innych użytkowników. Sam robisz co uważasz ze swoim kawałkiem, podczas gdy cały tort hostingu współdzielonego jest dowolnie kształtowany przez wszystkich konsumentów. W ten sposób, czasami jedna osoba, zbyt zachłanna może spowodować u innych problemy z dostępem do swojej części.

Pamiętajmy, że hosting współdzielony jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla wielu klientów, rosnąca stabilność i bezpieczeństwo dają solidne podstawy do wyboru tego rozwiązania. W takim razie kiedy i dlaczego powinniśmy się decydować na VPS? Poniżej kilka wskazówek, jeżeli na większość odpowiecie twierdząco, zastanówcie się poważnie nad zmianą serwera.

  1. Czy prowadzę sklep internetowy?
  2. Czy prowadzę portal internetowy?
  3. Czy prowadzę serwis z formularzami zapytań oraz innymi rozwiązaniami, które wymagają konkretnych akcji ze strony klienta bezpośrednio na stronie?
  4. Czy nie mogę pozwolić sobie chociażby na chwilowe przerwy w dostępie do mojej strony?

VPS to rozwiązanie droższe od hostingu współdzielonego, ale nie drogie. Zazwyczaj to różnica kilkudziesięciu złotych w skali miesiąca. Zastanówmy się czy biznes, który prowadzimy nie warty jest zainwestowania dodatkowych pieniędzy w celu większej kontroli i zwiększenia bezpieczeństwa naszych usług. Bardzo często wydając kilkanaście tysięcy złotych na nasze strony www, nie myślimy, że nawet najlepiej skonstruowana witryna, z zastosowaniem wszystkich niezbędnych elementów i technologii, nie będzie przydatna, jeżeli nie dobierzemy dla niej odpowiedniej podstawy.

Comments are closed.